Шанована в селі людина

катеринівські нащадки козацького роду   Житель с. Катеринівка Великобурлуцького району Харківської області Пархоменко Василь Васильович народився 20 жовтня 1946 року. Він є нащадком козацького роду. Василь Васильович пам’ятає перекази про Запорізьку Січ свого діда Никифора Мусійовича, прадід якого був запорожцем.

   Здоров’я Пархоменки мали також козацьке. Прадід Василя Васильовича Мусій Пархоменко був 1м 90см зросту і ваги кілограм 100. Коли треба було на млин, він казав: «Хай кінь відпочине.», - зв’язував вірьовкою 2 мішки по 70 кг, клав на плече і йшов. stun

   В кінці 19 ст. він будував хату на Слободі (Довга вулиця, Калініна), приблизно, де зараз живуть Гречихіни. А катеринівський пан Задонський  будував свою. Від неї залишився зараз тільки перший поверх. Пархоменку потрібні були сволоки, а в пана якраз лежали дубові балки по 9м довжиною, півметра в товщину – кілограмів 300. Пан був господар гарний і помітив, що двох дубків нема. Тоді було літо, вулиця без асфальту, по великих босих слідах знайшли в дворі у Пархоменка пропажу. Під час суворої розмови пан почув, що балки селянин не привіз, а приніс. А це ж відстань метрів 200. Пан посуворішав ще більше і наказав показати. Мусій підв’язав талію вірьовкою, як зараз штангісти роблять, підняв один край балки, поступово підійшов під середину, підняв і пішов. Здивований такою силою, пан дозволив залишити балки собі, ще й 25 рублів подарував (зараз, мабуть, 2-3 тис. грн.). Але сказав більше не красти, бо тоді вже – Сибір.

   Василь Васильович теж здоровям не був обділений. Косою ручку таку широку тягнув, як мало хто, а угнатися за ним не міг ніхто. За один день він міг скосити троє лук. Це виходило 30 карбованців – у колгоспі 3 тижні працювати. 

   Василь Васильович займався також спортом і брав участь у змаганнях. На районних змаганнях із штанги він зайняв перше у легкій вазі. При власній вазі 63 кг він підняв однією рукою вагу 67 кг. За це отримав пам’ятний і корисний подарунок – штангу.

   Відразу після школи Василь Васильович пішов працювати в колгосп. Важкі то були заробітки. За те, що осінню бармаками навантажив машину буряків, а на станції Бурлук розвантажив – 20 копійок. Тому в 20 років почав займатися бджолами, щоб мати зайву копійку. В перший рік купив 2 вулики. За літо впіймав роя і свій один вийшов – вже 4. Далі діло пішло веселіше. Зараз Василь Васильович має 18 вуликів, найбільше 28. Говорить, що при бажанні мав би й 100.Від розширення пасіки його стримує лише проблема тари й збуту продукції. З одного вулика умілий пасічник викачує більше бідона меду. При цьому він ніколи не використовує цукру. Розумний догляд і багаторічний досвід позбавляють його від катастроф, які перетинають шлях багатьом пасічникам.

   Василь Васильович не тільки бджоляр, він спеціаліст багатьох профілів – тесля, столяр, стельмах, музика, різник, слюсар і навіть трохи інженер. В молодості самостійно освоїв гармошку, грав односельчанам на свята і на проводах в армію. Василь Васильович зібрав кілька мотоциклів і моторолерів. Купив стругальний станок і переробив його за власними кресленнями. Пилку він вміє не тільки наточити, а й сам нарізає зуби. (Господарям підказка – чим крупніші зуби, тим швидше пилка ріже). Заколов більше 300 свиней.

   Майже все життя Василь Васильович працює з деревом. В 1966 р. він зробив верстак для колгоспної майстерні, в 1969р. – другий, 10 лютого 2000р. завершив роботу над третім. (Для тих, хто не знає – верстак по складності конструкцій – це майже космічний корабель, тільки з дерева). В 2002р. він спроектував і збудував дерево-шиферний сарай розміром  4 на 10м. В 2007р. Василь Васильович зробив зменшену модель воза для шкільного музею. За словами виробника цей віз розрахований на 200кг вантажу при швидкості 20 км/год. Крім цього, його руками було зроблено сотні вуликів, вікон, дверей, стільців, столів, полиць, тумбочок, кіссів, топорищ. І всі ці речі надійні – на віки.

   Спочатку не було інструменту – вікна робив лучковою пилкою і фуганком. З часом надбав майстерню й інструменту для будь-якої роботи. Як каже Василь Васильович, головне – охота, і діло буде.

Володимир БондарСоздан 28 дек 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником


Katerinovka © 2009-2012 Всі права захищені.

Ми ВКонтакті